Hej og velkommen til min underviserprofil!
Jeg hedder Thor, og til daglig læser jeg til lærer. Jeg har en HTX uddannelse, som jeg færdiggjorde i sommer 2022, hvor jeg studerede programmering B, kommunikation A og matematik A. På lærerstudie har jeg Engelsk som hovedfag og historie.
I min fritid går jeg op i stort set alt der har med IT at gøre; alt fra computerspil til at bygge PC'er. Jeg elsker film og musik, og jeg har en kæmpe interesse for dette. Min fritid går med disse ting og mit studie som jeg elsker at fordybe mig i. Jeg er en engageret og ansvarlig person der elsker at arbejde med børn og unge.
I min undervisning har jeg et stort fokus på elevens trivsel og relationsdannelse med elever, det er vigtigt for mig at undervisningen foregår på elevens premisser, og at de bliver mødt hvor de er. Jeg har tidligere erfaring med at være tutor i matematik, dansk og engelsk både med elever med og uden dyslexi. Det er vigtigt for mig at finde en måde at motivere elever for skolen og lære dem gode studievaner for at hjælpe dem i deres fremtidige skolegang samt skabe et trygt læringsmiljø, hvor eleverne føler at de bliver hørt og set og at deres input bliver hørt og opvejet.
Jeg glæder mig til at møde min næste elev!