Hej! Velkommen til min profil :-)
Mit navn er Kaj. Jeg er en positiv, flittig og lyttende person, der altid elsker at hjælpe, når der er brug for det. Til dagligt holder jeg af at spille musik, hvor jeg synger og spiller bas. Jeg elsker også at være sammen med mine venner, og at rejse.
Jeg blev student her i sommer fra Roskilde Katedralskole (STX), hvor jeg havde 3 gode år med musik og matematik som linjefag, og holder nu sabbatår. Min gnist for at være lektiehjælper startede fra min folkeskole- og gymnasietid, hvor jeg brugte mange timer på at hjælpe venner med lektier og afleveringer. Her opdagede jeg den fedeste fornemmelse, ved at give succesoplevelsen til andre, og hvordan de, med lidt hjælp, begyndte at få den samme glæde for matematik som jeg.
Jeg har - mange gange - i løbet af min skoletid, set den frustration og opgivelse, mine venner oplevede, når de stødte på en opgave, der bare føltes umulig at løse. Her har jeg lært, hvor utrolig vigtigt det er at have tålmodighed og forståelse for dem, man vejleder. Når jeg først gør det, forstår jeg deres misforståelse, og kan derfra enten simplificere opgaveformuleringen, eller finde en anden indgangsvinkel til problemet.
Jeg tror på, at alle er i stand til at lære - der skal bare være tålmodighed og støtte, så er jeg sikker på at man kommer i mål.
Jeg glæder mig til at møde dig!