I 2019/20 var jeg et år i Taiwan for at lære kinesisk bedre og undervise i engelsk. Jeg læste kinesisk på Wenzao Ursuline University of Languages og havde forskellige tutoropgaver for andre studerende, først som tutor i engelsk og senere i kinesisk for begyndere. Jeg underviste specielt i engelsk udtale, grammatik og skrivning, og jeg synes jeg havde et godt forhold til mine elever. Jeg synes det er vigtigt for børn og unge at få gode oplevelser med skole og uddannelse, og mange gange får de det ikke i skolen. Jeg synes undervisning skal være sjovt men også en udfordring, og jeg tror det er muligt at gøre begge dele.
Jeg meget venlig, rolig og forstående. Jeg har gået på en international skole i Hong Kong. Det var en udfordring, men også svært og ikke altid sjovt. Jeg har selv undervist mange forskellige elever på forskellige niveauer, og jeg ved hvor svært det kan være for nogle, især børn og unge, at forstå et fag de kæmper med. Jeg vil gerne hjælpe og gøre det lettere for dem! Jeg er også meget fleksibel og kan hurtigt ændre min undervisning i forhold elevernes behov.
Jeg mener det er vigtig først og fremmest at se eleverne der hvor de er, finde ud af hvad der støtter dem bedst og skabe et trygt læringsmiljø for dem. Jeg vil normalt skabe det læringsmiljø ved at integrere læringsmaterialer og samtaler som hjælper eleven med at forstå faget, men også er interessante. Jeg bruger også meget at rose eleverne som jeg mener skaber en god og tryg atmosfære hvor de ikke er bange for at lave fejl.
Jeg kan lide at undervise, og jeg kan lide at arbejde med børn og unge. Hvis det lykkes for mig at få en elev til at forstå et svært problem bliver jeg glad. Og det tror jeg smitter af på eleven!
Jeg er positiv glad og smilende. Jeg elsker at undervise, blandt andet i sprog (mest engelsk) og matematik. Jeg er født i Danmark, men har boet i Asien i 14 år, og jeg tror det giver mig god forståelse for elever med en lidt anderledes baggrund. Fordi jeg har gået på en international skole taler jeg engelsk som en indfødt, og jeg taler også flydende dansk og kinesisk. Jeg elsker at være udenfor (at hike, cykle og svømme), men jeg er også meget interesseret i computerprogrammering.