Mit navn er Emil, og jeg er her i sommeren 2021 blevet student på Odense Katedralskole.
I de seneste par år har jeg arbejdet som tennisinstruktør, hvor mit arbejdsfelt har været at skabe sociale, samt sportsrelaterede egenskaber. Her har jeg arbejdet med større, samt mindre hold, både unge og ældre. I dette år har jeg arbejdet med privatundervisning i tennis vel og mærke, og gjort mig den erfaring at udbyttet fra en 1 til 1 lektion har været bedre. Og da jeg nu er blevet student, efter 3 gode, men udfordrende år, har jeg gjort mig overvejelsen om at blive tutor.
Ligsom i tennis tror jeg, at den 1 til 1 relation man møder som tutor, skaber et større udbytte end det man får i klasseværelset. Dog er det også vigtigt, at den person, der undervises har et vis form for drivkraft. Jeg vil som det vigtigste forsøge at skabe en motivation hos eleven, men hvis der ikke kommer noget drivkraft fra eleven selv, vil tiden være spildt.
Derudover skal undervisningen også være sjov, men også konventionel. Der hvor jeg skiller mig ud fra klasseværelset, er på den visuelle plan. Jeg vil forsøge at opstille problemstillingerne visuelt, da jeg af egen erfaring mener, at forståelsen fremmes ved brug af billedplan.
Derudover mener jeg også, at relationen mellem underviser og elev er nøglen til et bedre undervisningsmiljø. Som sagt skal det være sjovt og seriøst, men hvis der er en god relation mellem underviser og elev, mener jeg, at dette kommer helt af sig selv. Derfor vil jeg forsøge at skabe en gensidig respekt, der vil få undervisningen til at føles som en hjælp, fremfor en straf. Det skal jo helst være spændene at lære noget nyt.