Hej, jeg er Anna og lige nu har jeg sabbatår, efter jeg i sommer fik min studenterhue på hovedet på Odense Katedralskole. Jeg har her taget en STX-uddannelse med studieretningen Matematik A, Samfundsfag A.
Jeg har altid arbejdet, frivilligt såvel som lønnet, med børn og unge omkring mig. Først som spejder senere i ungdomspolitik. Gennem årene har jeg passet to vidunderlige unger med en masse krudt i røven, og ageret lektiehjælper for diverse bekendte.
Mine faglige kompetencer findes indenfor matematik, dansk samt de historiske- og samfundsvidenskabelige fag.
Det vigtigste for mig, når jeg skal lære fra mig, er tiden. Alle lærer forskelligt, og jeg sætter en ære i at kunne forklare på forskellige måder og belyser opgaveløsningen fra flere sider. Det er vigtigt for mig med en konstruktiv tilgang; jeg har selv mødt lærere, der ikke har været konstruktive og rosende, og forstår derfor vigtigheden af dette, for at du/dit barn ikke mister modet, før vi er kommet ordenligt i gang.
Hvem er hun så, hende Anna? Hmmm, jeg er smilende og imødekommende, altid. Farverig, velformuleret og snaksaglig. Og så er jeg kreativ og altid klar med en ny idé.
Jeg glæder mig til at høre fra dig, og håber at jeg kan hjælpe, hvor der er behov for det.