Mit navn er Niklas og til dagligt læser jeg til diplomingeniør i bygningsteknik på Aarhus Universitet.
Jeg er en glad og udadvendt ung mand, der både brænder for selv at lære nye ting især inden for matematikken og fysikken, men samtidig elsker jeg også at lære fra mig. Men noget af det bedste jeg ved er, at lære fra mig! Det giver mig en kæmpe tilfredsstillelse, at videreformidle min viden, og føle at modtageren opnår en god forståelse af det pågældende teori. Dette er i høj grad også min motivation for at arbejde som tutor hos GoTutor.
Jeg har tidligere arbejdet som frivillig med undervisning og lektiehjælp af flere omgange. Da jeg gik i gymnasiet brugte jeg en eftermiddag hver anden uge i gymnasiets lektiecafé. I lektiecaféen var mit primære hovedområde lektiehjælp i matematik, men jeg har også hjulpet elever med lektier i bl.a. fysik, samfundsfag og engelsk.
Som lektiehjælper er jeg af andre bl.a. blevet beskrevet som værende tålmodig, hvilket jeg ser som en af mine vigtigste undervisningskvaliteter. Hvis der er noget, der er svært at forstå, er jeg god til at forklare det på en ny måde og skrue op og ned for tempoet efter elevens behov.
Udover mit frivillige arbejde som lektiehjælper i gymnasiet har jeg også erfaring med de mindre børn. I mit sabbatår arbejdede jeg både i en børnehave og i en forårs-SFO.
I børnehaven havde jeg ansvar for min egen lille gruppe af børn, hvor der, udover leg og sjov, var fokus på deres sprogudvikling.
I forårs-SFO'en havde jeg sammen med en pædagog ansvar for en større gruppe børn, hvor vi stod for deres læring fra dag til dag, hvor vi arbejdede med emner som eventyr, bevægelse, tal, bogstaver og meget mere.
Jeg håber at høre fra jer, I vil ikke fortryde det!